„Już nigdy nie powróci…”: Legenda „Czterej pancerni i pies” przeżywa kоszmаr

Czterej Pancerni i pies w sposób żartobliwy ujmował trudy życia w żołnierskiej hierarchii za czasów II wojny światowej. Uwielbiana przez wszystkich polaków załoga czołgu „Rudy” to śmietanka polskich aktorów z lat 80.

Jeden z nich ciężko choruje i już nigdy nie powróci na ekrany. Przedstawiamy szokującą historię gwiazdy serialu “Czterej Pancerni i pies”.

“Czterej Pancerni i pies” to serial telewizyjny nadawany na antenie TVP od roku 1966. Wtedy właśnie zadebiutował w polskiej telewizji, a widzowie pokochali go za świetnych aktorów i luźne podejście do tak trudnego tematu, jakim był okres drugiej wojny światowej. Serial opowiadał historię załogi czołgu Rudy.

Wśród obsady aktorskiej znajdowali się tacy aktorzy jak Janusz Gajos, Witold Pyrkosz, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi i Włodzimierz Press. Aktorzy stworzyli niezwykłą atmosferę na planie. Dało się odczuć ekscytację i utożsamić się z bohaterami, oglądając serial w telewizji. Miliony Polaków wyczekiwał godziny emisji i był on dla wielu jednym z najpiękniejszych i najlepszych seriali telewizyjnych.

“Czterej Pancerni i pies” nie istniałby bez tytułowego pupila. Słynnym owczarkiem niemieckim były w rzeczywistości trzy różne psy. Głównym był “Trymer”, czyli Szarik, jakiego wszyscy znali i kochali. Dwa pozostałe to dublerzy “Atak” oraz “Spik”.

Ciekawostką jest, że w pierwszych odcinkach serialu możemy dostrzec szczeniaka, i nie był to owczarek niemiecki, tylko jamnik szorstkowłosy lub spaniel. Z kolei w późniejszej scenie na kolanach młodego Janusza Gajosa siedział zupełnie inny pies, nie był to ani owczarek niemiecki, ani jamnik czy spaniel.

Dla niektórych najważniejszymi momentami była obecność przed kamerą najpiękniejszej polskiej aktorki wszech czasów. Mowa o Poli Raksie, która wcielała się w postać Marusi, rosyjskiej sanitariuszki i późniejszej narzeczonej Janka Kosa, czyli Janusza Gajosa.

Pola była uwielbiana przez widzów. Pierwotnie była przeciwna roli Rosjanki, ale w końcu się zgodziła. Wielu chłopców i młodych mężczyzn kochało się w Marusi na zabój. Jednym z aktorów, który otwarcie przyznał, że wielbił aktorkę, był Daniel Olbrychski.

Gwiazdor serialu „Czterej Pancerni i pies” został uziemiony w łóżku. Nie może chodzić po ciężkiej chorobie. Mowa o szeregowym Tomku Czereśniaku, w którego wcielał się Wiesław Gołas. Aktor zmagał się z problemami po zawale serca. Obecnie skazany jest na pomoc ukochanej żony. Przedstawiamy dramatyczną historię aktora.

Zaczynał w teatrze

.

Wiesław Gołas zasłynął z wielu ról. Zadebiutował na deskach teatru. Jego pierwszą pracą związaną z kinematografią, była rola dubbingowa w animacji Walta Disneya „Alicja w Krainie Czarów” a pierwszy raz na ekranie pojawił się w filmie wojennym Andrzeja Wajdy „Pokolenie”.

Kultowy aktor

.

Wiesław Gołas przez lata wcielał się w kultowe postaci polskiej kinematografii. Postacią, dzięki której zyskał sporą sławę był Tomek Czereśniak w serialu „Czterej Pancerni i pies”. Aktor sam przeżył obydwie wojny, dzięki czemu idealnie przedstawił realia w serialu.

Walczył na wojnie

.

Wiesław Gołas w wieku 13 lat wstąpił do Szarych Szeregów. Uczestniczył w wielu niebezpiecznych akcjach. Jego ojciec przed laty walczył na froncie w kampanii wrześniowej i został pojmany przez Niemców i wtrącony do celi. Co ciekawe, w roku 1944 młody Wiesław Gołas również został schwytany przez gestapo i zamknięto go w tej samej celi, co jego ojca.

Był komediantem

.

Wiesław Gołas był świetnym komediantem. Grywał w wielu kabaretach. Między innymi dzięki jego świetnemu poczuciu humoru i postaci, w jaką się wcielił, serial „Czterej Pancerni i pies” zyskał taką popularność.

Kazimierz Wielki

.

W filmie historycznym „Kazimierz Wielki” w reżyserii Czesława i Ewy Petelskich, Wiesław Gołas odegrał rolę poznańskiego wojewody, znanego jako Maćko Borowic. Film opowiada historię króla Kazimierza III Wielkiego, ostatniego z dynastii Piastów.

Jest po zawale

.

Wiesław Gołas kilka lat temu przeżył zawał serca. Od tamtej pory rozkazano mu oszczędzać siły i odpoczywać. Minęło trochę czasu, a jego stan się pogorszył. Obecnie nie może ruszać się z łóżka i tylko dzięki pomocy ukochanej żony Marii jest w stanie funkcjonować.

– Jestem raczej taki uziemiony… Mam kłopoty z nogami. Chodzenie jest mi zabronione. Wiek robi swoje. Miałem operacje żylaków i takie różne kombinacje. Nie jest to bolesne, ale za daleko nie mogę iść – mówi aktor na łamach „Super Expressu”.

Żona go wspiera

.

Mimo 87 lat, Pan Wiesław nadal chce cieszyć się życiem. Dzięki jego żonie jest to jakkolwiek możliwe. Jest mu przykro, że nie może pomóc w domu i wszystkie obowiązki spadły na jego ukochaną. Oboje jednak nie poddają się i nawzajem podtrzymują dobry humor.

– Żal mi jej, bo ona biega, biega, a ja niestety już nie potrafię pomóc – wyznaje Super Expressowi.

Życzymy mu zdrowia

.

Wiesław Gołas jest już starszym panem. Nie zobaczymy go już w żadnej nowej roli, ale nadal możemy oglądać czarno-białe filmy i seriale z jego udziałem. Życzymy mu zdrowia, szczęścia i spokojnej emerytury.

Share