Wyniki exit polls powinny dać politykom PiS do myślenia

Polityka Prawa i Sprawiedliwości nie spodobała się mieszkańcom dwóch województw. Mimo że partia rządząca wygrała wybory, to nie mogła liczyć na duże poparcie w dwóch województwach. Wyniki exit polls powinny dać politykom PiS do myślenia.

.

Polityka przez ostatnie tygodnie była tematem numer jeden w polskich mediach. Polacy przez kilka tygodni mieli okazję zastanowić się, czy chcą dawać Prawu i Sprawiedliwości mandat, czy zagłosować na opozycję.

O ile partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała wybory, o tyle musiała zmierzyć się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców dwóch województw. Wyniki exit pool pokazują, że władza PiS nie jest wszędzie mile widziana.

Polityka zawładnęła sercami Polaków. PiS zaliczył wtopę w dwóch województwach

Prawo i Sprawiedliwość zdominowało wyniki wyborów w niektórych województwach. Według danych exit poll, poparcie dla partii rządzącej było odczuwalne szczególnie w pięciu województwach, gdzie udało się wygrywać ponad połową głosów.

Procentowo PiS zgarnął 62,1 proc. głosów w województwie podkarpackim, 58,2 proc. głosów w województwie lubelskim, 55,4 proc. głosów w świętokrzyskim, 52,5 proc. w podlaskim oraz 50,8 proc. w małopolskim.

Wynik partii rządzącej mógłby zadowolić Jarosława Kaczyńskiego także w łódzkim – 46,1 proc., warmińsko-mazurskim – 42,8 proc., śląskim – 41,6 proc., mazowieckim – 41,3 proc., kujawsko-pomorskim – 38,5 proc., dolnośląskim – 37,2 proc., wielkopolski, – 36,4 proc., opolskim – 35,4 proc. i zachodniopomorskim – 35,3 procent.

Jedynymi województwami, w których PiS nie zwyciężył, jest pomorskie i lubuskie.

Pomorskie i lubuskie przeciwko PiS

Według danych exit-poll w pomorskim i lubuskim doszło do niespodziewanej sytuacji. W tych województwach zwyciężyła Koalicja Obywatelska, zdobywając kolejno 38,8 proc. głosów wyborców (PiS 33 proc.) w pomorskim i 32,5 proc. w lubuskim.

O ile zwycięstwo w pomorskim jest raczej pewne, o tyle różnica głosów w lubuskim jest dość mała. Możliwe więc, że ostatecznie Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło ogłosić zwycięstwo również w tym województwie.

źródło: pikio.pl

Share