cebula zdrożeje – analitycy badają sytuację na rynkach

Cebula w ostatnim czasie bardzo mocno podrożała. Polskie ceny są najwyższe w regionie. A niewykluczone, że to nie koniec wzrostu cen. Analitycy badają sytuację na rynkach.

Cebula podrożała w tym roku wyjątkowo. Ceny większości warzyw powędrowały mocno w górę, lecz w przypadku cebuli Polacy płacą najwięcej w Europie Środkowej. Tak wykazuje analiza przeprowadzona przez EasyFruit. Wnioski z raportu są niepokojące. Niewykluczone, że wzrost cen się nie skończył.

Cebula rekordowo droga. A wszędzie tanio

O rekordowym wzroście cen warzyw i owoców, a przede wszystkim – cebuli – informowali analitycy giełdy Bronisze. W sklepach trzeba płacić za jej kilogram między 4 a 8 złotych za kilogram, a to nie koniec podwyżek. Potwierdza to raport EasyFruit.

.

Według analizy Polacy już płacą za cebulę najwięcej w Europie Środkowej, więcej niż w Azji. Polskie ceny hurtowe, liczone w dolarach za kilogram, to obecnie 38 centów. O 4 centy więcej niż na Białorusi i Gruzji. Aż o 6 centów mniej płaci się w Mołdawii, o 8 – na Ukrainie. W Tadżykistanie i Rosji ceny są mniejsze już o 11 centów, a w Uzbekistanie to już aż 16 centów różnicy.

Co ciekawe, na zachodzie Europy ceny są jeszcze mniejsze. Cebula w Belgii kosztuje zaledwie od 8 do 10 centów za kilogram. Analitycy nie wykluczają, że jeżeli na polski rynek trafi cebula z zachodu, to ceny mogą trochę spaść.

Z drugiej strony, cena warzywa wyhodowanego w Polsce pozostanie wysoka. Co więcej, może rosnąć dalej. Rok temu w Broniszach płacono 90 groszy, teraz – aż 1,46 zł za kilogram. To dwa razy więcej, niż dwa lata temu.

Najpierw dynamiczny wzrost, teraz stabilizacja

Ceny warzyw i owoców mocno się podniosły, szczególnie odczuwalne było to kilka miesięcy temu. Po okresie dynamicznych podwyżek teraz już się ustabilizowały. Co ciekawe, najbardziej podrożały najchętniej kupowane przez Polaków ziemniaki i cebula.

Ostatnie susze, które nawiedzały Polskę, wpłynęły na wzrost ceny bobu. Teraz kilogram tego warzywa kosztuje już 18 złotych za kilogram, to bardzo duża podwyżka. Klienci muszą przygotować się na niekorzystne zmiany cen w sklepach. Według szacunków, warzywa i owoce będą jeszcze droższe.

Źródło pikio.pl

Share