Czy choroba brudnych rąk będzie dla nas niedługo jak dżuma?

Z powodu tej choroby przeciętnie choruje ok 1,5 mln ludzi rocznie, W Polsce w 2018 roku było to aż 1455 zachorowań, to o wiele więcej niż we wcześniejszych latach, gdzie ta liczba wynosiła 35 osób. Wiele dzieci nie ma wystarczających przeciwciał, aby mogły ich chronić przed tą chorobą, więc nie dotyczy ona  tylko o urlopowiczach, którzy wyjechali do ciepłych krajów. Mówimy tutaj o wirusowym zapaleniu wątroby typu A.

Jest to bardzo groźna choroba, zwana inaczej żółtaczką pokarmową. Częstym objawem jest zażółcona skóra osoby chorej. Dotyczy ona zakażeń, które można się nabawić przy jelitówkach, salmonellozie czy też owsicy.

Wirus, który jest odpowiedzialny za tą chorobę, to Hepatowirus A, który najpierw atakuje przewód pokarmowy i krew, by później zaistnieć w wątrobie. Wirus jest rozpowszechniany przez brudne ręce, skażoną wodę i nieumytą żywność oraz przez kontakty seksualne z osobami zarażonymi.

Wynika z tego że najbardziej narażeni są turyści, dzieci do lat 15 oraz osoby z dużą ilością partnerów seksualnych.

Jeśli wystąpią u Ciebie objawy takie jak: wysoka temperatura,ogólne osłabienie organizmu, ciemny mocz, wszelkiego rodzaju bóle, brak łaknienia to pilnie zgłoś się do lekarza.

Czas rekonwalescencji wynosi do roku czasu, jednak należy pamiętać, że można również zarażać nim inne osoby, dlatego należy zwracać uwagę na symptomy organizmu i jeśli coś się dzieje bez wahania iść do specjalisty po leki.

Choroby tej nie należy lekceważyć, bo może ona powodować również śmierć. Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na tą chorobę, szczepiąc się przeciwko niej. Warto o to zadbać.

.

.

Sprawdź dlaczego MAGDA BEREDA NIE MOŻE PRZEŁAMAĆ SWOJEGO ŻYCIOWEGO MOTTA, KTÓRE JĄ PRZEŚLADUJE – „NA DOLE TABELI”!

Oni nie byli pierwsi! Zobacz, w jaki sposób poinformowali o swoim rozstaniu! ZNANI INFLUENCERZY POSTANOWILI SIĘ ROZSTAĆ. ZROBILI TO W DOŚĆ ZASKAKUJĄCY SPOSÓB!

red. Katarzyna Politowska

Share