Cisza wyborcza potrwa do-godzina 21.00 będzie kluczowa

Wszystkie główne stacje telewizyjne szykują się na ten wieczór, zapraszając widzów przed ekrany. Godzina 21.00 będzie kluczowa – w tym momencie zaprezentowane zostaną wyborcze słupki.

Oczywiście, nie będą to wyniki trwającego głosowania, lecz wyniki exit poll. Socjolog polityki Maciej Palade zwraca tu uwagę na pewien ważny szczegół.

.

Exit poll to sondaż przeprowadzany w dniu wyborów, w którym ludzie wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali. W niedzielę 13 października wyborców od 7.00 przepytują ankieterzy firmy Ipsos.

Już z samej definicji tego badania wynika, że jego rezultat nie może być superdokładny. Ba, może się zdarzyć, że pojawią się spore rozbieżności między exit poll a wynikami, jakie później, po podliczeniu głosów, poda Państwowa Komisja Wyborcza.

Margines błędu może wynosić kilka punktów procentowych, a to może bardzo zmieniać postać rzeczy.

„Zaliczyła znaczące wpadki”

„Zwracam uwagę, że dzisiejszy exit-poll przed lokalami realizuje ‚renomowana’ firma IPSOS, która zaliczyła znaczące wpadki w wyborach do sejmików (2018) i w eurowyborach (2019).

Z ust przedstawicieli tej firmy do dziś nie doczekaliśmy się, jako konsumenci, słowa ‚przepraszam'” – napisał na Twitterze Marcin Palade, który od 1997 prowadził Ośrodek Badań Wyborczych, a następnie w 2003 współtworzył Polską Grupę Badawczą, organizator prawyborów w Wieruszowie.

Po wyborach samorządowych w ubiegłym roku pisaliśmy, że instytuty badawcze przeprowadzające sondaże i badania exit poll można uznać za największych przegranych tamtego głosowania. Ich wyniki odbiegały od rzeczywistych czasem nawet o ponad 4 punkty procentowe.

Cisza wyborcza potrwa do godziny 21.00, gdy zamknięte zostaną wszystkie lokale wyborcze. Głosowanie trwa od 7.00. Wybieramy 460 posłów i 100 senatorów na kolejną czteroletnią kadencję.

Źródło:natemat.pl

Share