Jak działa kalkulator rozgrzanego samochodu? Co dzieje się z dzieckiem w gorącym samochodzie?

Rozgrzany samochód może być śmiertelną pułapką. Szczególnie niebezpieczne jest pozostawianie w nim dzieci i zwierząt.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak szybko temperatura w jego wnętrzu może osiągnąć niebezpieczną wartość. Aby to uświadomić powstał specjalny kalkulator rozgrzanego samochodu.

Specjaliści od lat apelują, żeby nie zostawiać dzieci w samochodach. Szczególnie w upalne dni. Nawet kilka minut może skończyć się tragedią.

Uchylone okno i zaparkowanie w cieniu nie zawsze odnosi skutek. W upalny dzień wnętrze samochodu nagrzewa się niezwykle szybko. Pozostawienie w nim dziecka to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia.

Nawet w czasie chłodniejszych dni temperatura wewnątrz zamkniętego samochodu może błyskawicznie przekroczyć 50 stopni Celsjusza zmieniając pojazd w rozpalony piekarnik.

Kalkulator rozgrzanego samochodu pozwala obliczyć, ile wyniesie temperatura w naszym pojeździe zaparkowanym w upalny dzień.

Autorami kalkulatora rozgrzanego samochodu są doktorant z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, Dominik Czernia i lekarz Łukasz Białek. Powstał on w ramach projektu Omni Calculator po to, by uświadomić rodzicom, jak tragiczne w skutkach może być zostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie nawet na czas krótkich zakupów.

Kalkulator pokazuje dokładnie – minuta po minucie – co się dzieje z dzieckiem pozostawionym w aucie m.in. w zależności od temperatury, stopnia zachmurzenia i miejsca, w którym znajduje się pojazd.

Jak działa kalkulator rozgrzanego samochodu?

Narzędzie jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Przykładowo, dzisiaj w Warszawie jest 30 stopni Celsjusza. Zgodnie z wyliczeniami kalkulatora, temperatura powietrza w samochodzie może osiągnąć w takich warunkach nawet 65.9 stopni Celsjusza! Przerażające.

Share