Francja obchodzi święto narodowe – Dzień Bastylii. W Paryżu zorganizowano wielką defiladę

14 lipca Francuzi obchodzą swoje najważniejsze święto narodowe. W tym roku uroczystości zaplanowano z wyjątkowo efektowną oprawą.

Na ulicach Paryża w niedzielę odbywa się defilada wojskowa. Dzień wcześniej prezydent Emmanuel Macron zapowiedział utworzenie… wojsk kosmicznych.

Dzień Bastylii, czyli francuskie święto narodowe obchodzone jest w dniach 13-15 lipca, ale centralne uroczystości odbywają się 14 lipca, czyli w rocznicę rozpoczęcia szturmu na Bastylię i początku Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

To właśnie tego dnia w Paryżu odbywają się parady wojskowe z udziałem francuskich urzędników państwowych i zagranicznych gości.

W tym roku defilada wojskowa ma wyjątkową oprawę, bo zaangażowano w nią zaskakująco dużą liczbę uczestników – ponad 4,3 tys. osób.

Spodziewano się, że w niedzielę do stolicy Francji przybędą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Wojskową defiladę na Polach Elizejskich można oglądać na żywo w internecie. Transmisja udostępniona jest na oficjalnej stronie Pałacu Elizejskiego.

Ciekawą deklarację dotyczącą obrony kraju, prezydent Francji Emmanuel Macron złożył dzień wcześniej. Ogłosił, że we wrześniu zostaną utworzone dowództwa sił kosmicznych, w ramach sił powietrznych. Jego zdaniem przestrzeń kosmiczna stała się prawdziwą stawką w grze o bezpieczeństwo narodowe.

źródło: france24.com

Share