Jurek Owsiak zdradził, ile zarabia na WOŚP. Poznajcie całą prawdę

Jurek Owsiak zdradził, ile zarabia na WOŚP..

Jurek Owsiak kieruje Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy już od 26 lat. Od 1993 roku, w jedną ze styczniowych niedziel, już tradycyjnie organizowany jest Finał wielkiej, ogólnopolskiej zbiórki. WOŚP to prawdziwy fenomen społeczny – ma ogromną skalę oddziaływania, cieszy się zaufaniem, a czerwone serduszko stało się rozpoznawalnym na świecie symbolem. Działalność Owsiaka wiąże się jednak także ze sporymi kontrowersjami, szczególnie jeśli chodzi o pieniądze.

Od kilku lat Jurek Owsiak i WOŚP są bardzo mocno krytykowane, głównie przez środowiska prawicowe. Kulminacją niechęci wobec szefa organizacji była decyzja o zaprzestaniu transmisji z Finałów WOŚP na antenie Telewizji Publicznej. Jakie zarzuty mają przeciwnicy Owsiaka? Chodzi głównie o jego zarobki. Lider Orkiestry oskarżany jest o czerpanie znacznych dochodów z darowizn, jakie zbierane są podczas finałów. Prawicowe środowiska z niechęcią patrzą również na organizowany przez Owsiaka od 1995 roku festiwal – Pol’and’rock, znany dawniej jako „Przystanek Woodstock”.

.

Niechęć do Owsiaka i WOŚP przybierała czasem absurdalne formy. W 2017 roku szerokim echem odbiła się sprawa manipulacji w TVP: w postprodukcji wymazano charakterystyczne serduszko, które na kurtce miał naklejone rozmówca stacji, poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha.

– W imieniu milionów Polaków, którzy grają z nami, żądam, aby nam nie przeszkadzać – tak Jurek Owsiak apelował do przeciwników WOŚP przed 23. Finałem.

Krytyka i oskarżenia wobec organizacji i jej lidera jednak nie gasną, przeciwnie – każdego roku wydaje się, że atmosfera jest coraz gęstsza.

– Na szczęście nasze urządzenia nie mają czipa, który rozpoznaje złego lub dobrego człowieka i leczą wszystkich – mówił gorzko lider Orkiestry, zapewniając, że każdy krytykujący jego zbiórkę może liczyć na pomoc w przypadku choroby.

Zdaniem Łukasza Fołtyna zbiórki WOŚP mają o tyle negatywne skutki, bo dyskredytują w świadomości Polaków rolę NFZ.

– Spustoszenie w świadomości społeczeństwa robi Jurek Owsiak, dlatego uważam go za największego szkodnika służby zdrowia i chorujących – mówił, zaznaczając, że logo WOŚP jest bardziej widoczne na szpitalnych urządzeniach, więc automatycznie ludziom wydaje się, że bez corocznej zbiórki polska służba zdrowia by upadła.

Na reakcję Owsiaka w tej sprawie nie trzeba było długo czekać.

– Tym, którzy nadal grają z nami – kłaniam się nisko, dziękuję i nie dajmy sobie po raz kolejny odebrać przez te swary i kłótnie czegoś, co tak bardzo łączy miliony Polaków. Nie podoba się – nie musisz grać. Ale błagam – nie przeszkadzaj – odparł na te zarzuty Jurek Owsiak.

Być może zmęczony powtarzającymi się oskarżeniami o wyciąganie pieniędzy ze zbiórek dla własnych korzyści, lider WOŚP opublikował szczegółowe zestawienie zarobków, jakie dostają pracownicy w jego organizacji. Tym samym ujawnił, ile tak naprawdę zarabia na działalności związanej z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

.

Jurek Owsiak opublikował zestawienie zarobków na Facebooku.

Jurek Owsiak postanowił ujawnić, jakie zarobki przysługują pracownikom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Choć kwoty są jawne, nie przeszkadza to przeciwnikom WOŚP w kolejnych atakach na Fundację.

.

Najniższa pensja w WOŚP

– Najniższa pensja w Fundacji WOŚP wynosi 3230 brutto, a więc 2300 netto – napisał Jurek Owsiak.

Te dane na pewno nie uspokajają hejterów, których najbardziej interesują przecież sumy, jakie sam lider WOŚP rzekomo pobiera ze zbiórek i chowa do własnej kieszeni.

.

Fundacja zatrudnia pracowników do obsługi kilku działów.

Jurek Owsiak opisał strukturę zatrudnień w WOŚP. Pracownicy, którzy pracują w Fundacji, obsługują wiele działów, m.in. medyczny, księgowości, szkoleń a także mediów Fundacji, marketingu czy transportu.

– Każda komórka organizacyjna jest super ważna, współpracując z innymi na zasadzie naczyń połączonych – tak wygląda codzienność Fundacji – opisuje lider WOŚP.

Żona Jurka Owsiaka pobiera niezmienną pensję od lat.

Lidia Owsiak zarabia w Fundacji od lat i pobiera niezmienną pensję, która wynosi 13 743 zł brutto, co daje netto 8994 zł. Jest to największa pensja, obok tej, którą pobiera główna księgowa. Jurek Owsiak tłumaczy, że jego żona kieruje najważniejszym działem w Fundacji, który praktycznie realizuje cele WOŚP.

.

Jurek Owsiak nie zarabia na WOŚP nic.

Jurek Owsiak zdradza, że nie pobiera żadnej pensji z Fundacji WOŚP. Na pytanie, ile lider organizacji na niej zarabia, odpowiedzieć trzeba: zero złotych. Przeciwników Owsiaka jednak to nie przekonuje.

.

Jurek Owsiak zarabia w spółce Złoty Melon

Jurek Owsiak pisze, że wynagrodzenie wypłaca mu spółka Złoty Melon. Należy ona do fundacji WOŚP, a Owsiak jest jej prezesem. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą gadżetów. Jurek Owsiak zarabia tam 14 146 zł brutto, czyli 9 606 netto.

– Podkreślam że nigdy za udział i prowadzenie Finału WOŚP w telewizji, czy to wcześniej TVP, czy teraz w TVN, nie pobrałem żadnego honorarium. Nigdy też nie pobrałem wynagrodzenia za organizację Przystanku Woodstock – zadeklarował Jurek Owsiak.

źródło: pikio.pl

Share