Już niedługo ludzie będą mogli całkowicie zahamować, a nawet odwrócić proces starzenia się

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles pokazują, że już niedługo ludzie będą mogli całkowicie zahamować, a nawet odwrócić proces starzenia się. Na przełomowe odkrycie natrafiono przypadkiem.

Być jak Benjamin Button. Sensacyjne wyniki kalifornijscy naukowcy otrzymali podczas testowania leków na regenerację grasicy. Uczeni przez rok czasu podawali 9 pacjentom 3 środki medyczne: hormon wzrostu i dwa leki na cukrzycę.

Wyniki analizy były zaskakujące. Po przeprowadzeniu obserwacji stanu zdrowia wśród badanej grupy okazało się, że zegar biologiczny uczestników cofnął się średnio aż o 2,5 roku. Oznaki odmłodzenia wykazywał również ich układ odpornościowy.

Spodziewałem się spowolnienia czasu starzenia, ale nie odwrócenia procesu. To było trochę futurystyczne – powiedział w rozmowie z czasopismem naukowym „Nature”Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Przeprowadzono analizę epigenetyczną. Dokonuje się jej poprzez sprawdzenie zmian chemicznych, jakie zaszły w ludzkim DNA na przestrzeni lat. Wzorce tych modyfikacji stale się zmieniają i podążają za wiekiem biologicznym człowieka.

Naukowcy hamują pochopny entuzjazm. Badacze są zafascynowani uzyskanymi wynikami, jednak zapewniają, że testy są dopiero w początkowej fazie. Konkretniejsze wnioski będzie można uzyskać po sprawdzeniu działania leków na większej i bardziej zróżnicowanej grupie kontrolnej ludzi.

Share