Kot domowy chroni przed chorobami. Niesamowite doniesienia naukowców

Kot może okazać się wielką pomocą w domu. O ile od setek lat wiemy, że te zwierzaki bywają bardzo dobrymi towarzyszami i likwidują wszelakie problemy z myszami i szczurami, o tyle mają o wiele więcej niezwykłych zdolności. Szwedzcy naukowcy doszli do wniosków, które mogą nakłonić wiele osób do adopcji kociaka.

Kot domowy to bez wątpienia jedno z najchętniej adoptowanych zwierząt. Z racji zajmowania małej przestrzeni i wrodzonej, dużej samodzielności, te zwierzaki są idealne dla osób, które szukają nieinwazyjnego pupila.

Mało kto w momencie adopcji zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dzięki nim unikamy bardzo groźnych chorób. To, co odkryli naukowcy z University of Stockholm może sprawić, że kociaki staną się najbardziej pożądanym domownikiem.

Kot domowy chroni przed chorobami. Niesamowite doniesienia ze Szwecji

Szwedzcy naukowcy, którzy zmagali się z problemami osób cierpiących na choroby hormonalne, takie jak problemy z tarczycą, zwrócili uwagę na fakt, że zachorowalność w domach, w których jest obecny kot, jest o wiele mniejsza w stosunku do innych pacjentów.

Po przeprowadzaniu serii badań okazało się, że sierść futrzaków pochłania niebezpieczne związki chemiczne, jakimi są uniepalniacze bromowane, obecne w meblach, częściach garderoby i wyrobach włókienniczych.

Uniepalniacze bromowane są wyjątkowo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ale także dzieci, które mają tendencję do brania wszystkiego do buzi i gryzienia. Dzięki kotom, ryzyko zachorowania na choroby hormonalne stanowczo spada.

Szwedzcy naukowcy chwalą koty

Prowadząca badania zauważa, że każdy człowiek powinien zdecydować się na adopcję kota, chociażby ze względów zdrowotnych. Specjalistka jest przekonana, że chemikalia występujące w meblach mogą być zahamowane przez właściwości sierści kociąt, którym przy okazji nie dzieje się żadna krzywda.

– Uniepalniacze bromowane, których obecność wykryliśmy u kotów, mogą mocno „namieszać” w układzie hormonalnym. Kontakt z nimi może mieć szczególnie poważne konsekwencje dla małych dzieci.

Ekspozycja na te chemikalia w trakcie rozwoju może się negatywnie „odbić” w późniejszym życiu i objawić między innymi chorobą tarczycy – tłumaczy Jana Weiss ze sztokholmskiego uniwersytetu

Źródło: Onet

Share