„Láska neexistuje“ –  to tvrdí tato zajímavá studie, která pobouřila opravdu mnoho lidí

Pokud patříte mezi jedince, kteří nevěří v lásku a jsou z ní zklamaní, dnešní článek vás určitě potěší. Pokud však patříte mezi jedince, kteří v lásku věří a dokonce někoho máte či jste zadaní, rozhodně vám radost neuděláme.

Začneme jednou opravdu zvláštní otázkou. Slyšeli jste už o hrabošovi prériovém?

Ano, jak jsme řekli, je to zvláštní otázka, ale ano, je k tématu a brzy vám vysvětlíme, proč se vás na tuto otázku ptáme.

.

Tato zvířata patří k jednomu z nejvěrnějších živočišných druhů. Jsou tak moc monogamní, že se spárují hned po páření. Jejich láska poté přetrvává a dá se označit za tu pravou.

To však vědcům nedalo a rozhodli se, že jejich mozky pořádně prozkoumají.

Vědci objevili v oblasti mozku “nucleus accumbens” husté oxytocinové receptory. Láska je z velké části chemickým procesem a právě zmíněná oblast mozku je v moment zamilovanosti zaplavována dopaminem a hlavně oxytocinem.

Právě v moment zaplavení těmito látkami máme pocit euforie a jsme přesvědčeni, že člověk, do kterého jsme se zamilovali, je ten pravý.

.

Jenže vědci se neřídí city ale rozumem, takže se pokusili tento chemický proces oklamat.

Nenapadlo je nic lepšího, než podat hrabošům speciální drogy, které by jejich oxytocinové receptory odstavily. A jaký byl výsledek?

Není žádné překvapení, že hraboši pak ztratili zájem o vytváření párových vazeb a také cit pro monogamii. Struktura lidského mozku je podobná a funguje na podobném principu.

Jakmile se nám někdo líbí nebo v nás vzbudí romantické pocity, zvýší se nám tvorba dopaminu a oxytocinu v těle.

..

Jenže kdyby se tak nestalo, nezamilovali bychom se. Vědci tedy tvrdí, že láska jako cit se dá skutečně zpochybnit. Také tvrdí, že jde pouze o velmi silnou chemickou reakci, které se dá zabránit.

Co si o tom myslíte vy? To nám můžete napsat do komentářů!