Marszałek Sejmu ustąpił ze stanowiska po aferze samolotowej. Co ludzie o tym myślą?

Zdecydowana większość Polaków uważa, że rezygnacja Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu to dobra decyzja – wynika z badania na panelu Ariadna. Część z nich wręcz chce, by jego sprawą zajęła się prokuratura. Ale nowa marszałek to dla nich na razie wielki znak zapytania.

Aż 60 proc. badanych oceniło pozytywnie decyzję Marka Kuchcińskiego. Marszałek Sejmu ustąpił ze stanowiska po aferze samolotowej.

Takiego poświęcenia nie wymagałoby od niego 18 proc. osób – wynika z badania na panelu Ariadna.

To jednak nie wszystko. 45 proc. badanych uważa, że Kuchciński powinien zwrócić pieniądze za wszystkie przeloty. Zdaniem 25 proc. aferę samolotową powinna zbadać prokuratura. A w ocenie 7 proc. marszałek powinien zostać na stanowisku, bo nie złamał prawa.

W miejsce Kuchcińskiego wybrano Elżbietę Witek. Czyli osobę niezbyt dobrze znaną Polakom. Mimo że sprawowała funkcję szefa MSWiA przez nieco ponad 2 ostatnie miesiące, aż 56 proc. badanych nie umiało powiedzieć, jakim resortem kieruje.

Zapewne z tego powodu aż 66 proc. nie było w stanie ocenić jej dokonań w poprzedniej funkcji. Po 17 proc. badanych uznało, że wypadła „pozytywnie” i „negatywnie”. 51 proc. nie wie także, co sądzić o jej odwołaniu i powołaniu na nowe stanowisko.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1032 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 9 – 12 sierpnia 2019 roku.

Share