Najsmaczniejsze ciasto bez pieczenia. Szybko i obłędnie smacznie.

Nie zawsze mamy czas na pieczenie ciast, ale za to ochotę na słodkie już tak… Mamy na to rozwiązanie!Co powiecie na ciasto bez pieczenia?

Będziecie potrzebować:

350 g czekoladowych herbatników,
15 g masła,
2 łyżki cukru,
6 łyżek bitej śmietany

Składniki na krem kokosowy:

200 ml bitej śmietany,
250 g wiórków kokosowych,
140 g cukru pudru,
1 opakowanie cukru waniliowego.

Składniki na krem waniliowy:

1 opakowanie budyniu waniliowego,
4 łyżki cukru,
400 ml mleka.

Polewa:

100 g gorącej czekolady,
1 łyżeczka masła,
1 łyżeczka kremu czekoladowego typu Nutella.

Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć na zachętę gotowe ciasto… A teraz pora zabrać się za pracę!

.

Wkładamy herbatniki do blendera i stopniowo dodajemy pozostałe składniki z pierwszej listy. Gotową masę dzielimy na dwie części.

.

Wykładamy formę do pieczenia papierem albo, opcjonalnie, smarujemy ją margaryną i posypujemy mąką, a na to nakładamy połowę masy mocno dociskając ją do dna ręką albo łyżką.

.

Pora na przygotowanie kremu kokosowego – ubijamy śmietankę, do której stopniowo dodajemy wiórki kokosowe, cukier i cukier waniliowy. Ubity krem wstawiamy do lodówki.

.

Schłodzony krem układamy na cieście (znowu mocno dociskając!). Dodajemy drugą połowę masy z herbatników jako następną wersję i przygotowujemy krem waniliowy. Wystarczy ugotować mleko z cukrem i dodatkowo przyrządzić budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ciągle mieszając, łączymy obie masy, schładzamy i kładziemy na cieście.

.

Na samym końcu rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej, stopniowo dodajemy masło i Nutellę. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki i polewamy ciasto. Jeśli macie ochotę, dodatkowo można je posypać wiórkami kokosowymi.

.

Źródło: planetapolska

Share