„Nigdy nie powinno się tego robić”: 10 rzeczy, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie

Zdrowie to najcenniejsze co mamy. Dbanie o nie to bardzo ważny element, o którym nie należy zapominać, bo jak mówią, w zdrowym ciele zdrowy duch! Poprawne nawyki żywieniowe to klucz do sukcesu, jednak oprócz tego jest jeszcze wiele innych kwestii, o które warto zadbać.

Podczas wykonywania codziennych czynności nieświadomie robimy rzeczy, które negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia. O większości z nich nie zdajemy sobie sprawy. Przedstawiamy 10 rzeczy, które źle wpływają na nasze zdrowie, a część z nich stała się naszą codzienną rutyną.

Zdrowie to coś, o co należy dbać ze szczególną dokładnością. Nie da się go kupić za żadne pieniądze, a niektóre bagatelizowane objawy chorób mogą nieść za sobą tragiczne skutki.

Troszczymy się o zdrowie członków naszej rodziny i chcemy, by unikali infekcji oraz mieli energię do codziennych aktywności. Niestety w tym wszystkim bardzo często zapominamy o sobie i o swoich negatywnych nawykach, które wpływają na pogorszenie naszego samopoczucia.

Jedna z najczęściej ignorowanych zasad to regularne badania. Pierwszym krokiem do określenia prawidłowego kierunku, w jakim powinna zmierzać troska o zdrowie, jest przejście dokładnego badania organizmu pod kątem chorób występujących w rodzinie, przykładowo cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu czy chorób serca. Następnie należy zwrócić uwagę na rzeczy, które źle wpływają na zdrowie.

Wielu ludzi przechodzi na dietę i oczekuje cudów w postaci lepszego samopoczucia. Owszem, zdrowe nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na to, jak się czujemy, jednak nie tylko to jest tego wyznacznikiem. Należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim rutynowym działaniom, które mogą mieć negatywne skutki. O wielu z nich nie zdajemy sobie sprawy, notorycznie je powtarzając.

Nasz organizm jest bardzo skomplikowany i żeby się z nim zaprzyjaźnić trzeba go dobrze poznać i sprawić by nas polubił. Wtedy będziemy doskonale wiedzieć jak na poszczególne działania reaguje, co lubi, a czego nie. Dogadanie się z samym sobą i ze swoim organizmem to podstawa.

Przedstawiamy 10 rzeczy, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie, a każdy z nas na co dzień styka się z przynajmniej jedną z wymienionych.

Nieużywanie kremu z filtrem UV

Skóra z wiekiem traci elastyczność. Pierwsze oznaki wiotczenia, zaczynają pojawiać się już około dwudziestego roku życia. Aby temu zapobiec i opóźnić procesy starzenia, inwestujemy w różnego rodzaju zabiegi odmładzające, które co prawda pomagają, jednak są bardzo kosztowne, a nieraz i bardzo bolesne.

Wystarczy, że będziemy codziennie używać kremu z filtrem UV, który chroni nas przed promieniowaniem słonecznym i tym samym chroni naszą skórę przed przebarwieniami.

Obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci może prowadzić do infekcji grzybiczych lub zakażenia dróg pokarmowych. Obgryzając paznokcie, możemy też zarazić się przykładowo owsikami. Wynika to z faktu, że pod paznokciami gromadzi się wiele bakterii. Wieloletnie obgryzanie paznokci może prowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze płytki i jej deformacji.

Lot samolotem

Lot samolotem ma znaczący wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Klimatyzacja włączona przez cały czas trwania lotu, jedna toaleta na wszystkie osoby w samolocie to dopiero jedne z pierwszych czynników, które źle wpływają na nasze zdrowie. Niskie ciśnienie oddziaływające przez kilka godzin na nasz organizm powoduje, że krew staje się gęstsza.

Nie trudno zatem o zapalenie żył. Należy najpierw zrobić rodzinny wywiad i dowiedzieć się, czy ktoś nie miał podobnych skłonności. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, postarajmy się, żeby raz na godzinę wstać i się rozciągnąć, a jeśli się da, kilka minut pospacerować po pokładzie.

Wybieranie windy zamiast schodów

Regularne chodzenie po schodach to dobry sposób na poprawę pracy układu sercowo-naczyniowego, w tym na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz na wzmocnienie mięśni nóg. Naukowcy rekomendują je szczególnie kobietom po menopauzie. Dobrze wpływa na układ krążenia i wzmacniania mięśnie, a szczególnie mięśnie pośladkowe. Nawet bieganie nie ma aż takiego wpływu na pośladki!

Brak odpoczynku i życie w stresie

Eksperci szacują, że powodem co najmniej 70% wszystkich wizyt u lekarzy są dolegliwości i choroby związane z silnym, przewlekłym stresem, który obniża naszą odporność, co skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje. Ponadto, może też nasilać przebieg wielu chorób lub wywoływać ich nawrót.

Sen pełni bardzo ważną funkcję w życiu człowieka wpływając na jego rozwój, kondycję i urodę. Zdrowy sen sprzyja regeneracji całego organizmu, zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną oraz wyjątkowo korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Powinniśmy zatem pamiętać o odpowiedniej ilości snu.

Spanie z telefonem przy głowie

Komórki i inne urządzenia elektroniczne wpływają na czynność bioelektryczną naszego mózgu. Jeżeli nie chcemy ryzykować naszym zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem, najbezpieczniej będzie odłożyć telefon na czas snu z dala od nas.

Oglądanie TV i siedzenie z telefonem chwilę przed zaśnięciem

Długie siedzenie przed telewizorem utrudnia zasypianie i źle wpływa na jakość snu. To wina tego, że gdy zasypiamy przed włączonym telewizorem, światło z ekranu dociera do siatkówki (nawet gdy mamy zamknięte oczy), co powoduje, że do mózgu wysyłany jest sygnał hamujący uwalnianie melatoniny – hormonu, który odpowiada za regulację dobowego cyklu snu i czuwania. To dlatego budzimy się w nocy i nie możemy usnąć.

Picie niewystarczającej ilości wody

Niedobór wody w organizmie może prowadzić do takich dolegliwości jak nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, zaparcia, nadwaga, depresja oraz alergie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszych komórek. Zapobiega problemom zdrowotnym i leczy niektóre z nich.

Wystarczy od czasu do czasu w ciągu dnia sięgnąć po szklankę czystej wody. Bez wody nie ma życia – bez niej nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Dlatego tak prosty nawyk, jak wypicie szklanki wody, jest bezcenny dla zdrowia i pozwoli uniknąć wielu problemów.

Zła dieta

Żywność i styl życia są ściśle powiązane z występowaniem chorób dieto zależnych. Są to schorzenia powszechnie występujące, a niektóre stały się już chorobami cywilizacyjnymi. Należą do nich między innymi otyłość, cukrzyca typu II (insulinoniezależna), nadciśnienie tętnicze oraz choroba układu sercowo-naczyniowego.

Niezdrowe jedzenie jest odpowiedzialne za więcej zgonów na świecie niż jakikolwiek inny czynnik ryzyka, w tym palenie. Analiza globalnej diety z 2017 roku wykazała niedobory wszystkich tych elementów: owoce, warzywa, orzechy i nasiona, rośliny sraczkowate, produkty pełnoziarniste, błonnik, wapń, mleko, kwasy tłuszczowe omega-3, tłuszcze wielonienasycone, tłuszcze trans, czerwone mięso, przetworzone mięso, słodkie napoje, sól.

Najgorzej w zestawieniu wypadły orzechy i nasiona, mleko i produkty pełnoziarniste. Spożywanie niezdrowych produktów natomiast znacznie przekraczało optymalne normy.

Picie alkoholu

Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu wpływa na zachowanie i zdrowie człowieka. Alkohol działa szkodliwie na układ nerwowy. Dawki, które nie wywołują widocznych zmian w zachowaniu się człowieka, powodują zaburzenia reakcji wzrokowej, słuchowej, pogarszają też precyzję ruchów.

Błędnym twierdzeniem jest, że alkohol działa na układ nerwowy pobudzająco, bowiem w rzeczywistości działa on hamująco zaburzając jego sprawność. Alkohol i produkty jego przemiany wywierają niekorzystny wpływ na układ krążenia. Zaburzenia akcji serca, gwałtowne rozszerzenie czy zwężenie naczyń krwionośnych to tylko niektóre z konsekwencji.

Źródło: pikio.pl

Share