Jak prawidłowo parzyć herbatę?

Parzenie herbaty to ostatnio gorący temat dla miłośników tego napoju. Na Twitterze rozgorzała dyskusja, w której użytkownicy Twittera dzielili się swoimi sposobami parzenia zwykłej filiżanki herbaty.

A wszystko zaczęło się od wpisu londyńskiego pisarza Joela Golby, który podzielił się pewną refleksją. Okazuje się, że tak prosta czynność jaką jest parzenie herbaty, u każdego może przebiegać zupełnie inaczej.

.

https://kraj.news/wp-admin/media-upload.php?post_id=60596&type=image&TB_iframe=1&width=753&height=491

Joel Golby na swoim profilu na Twitterze napisał: „Po prostu nie ufam ludziom, którzy nie dają chwili czasu na zaparzenie dla torebki herbaty. Myślicie, że przyciśnięcie jej łyżeczką do kubka może wydobyć prawdziwą głębię smaku? Arogancja. Zawyżone ego. Po prostu wyjdź.”

Po tym jak pisarz umieścił swojego refleksyjnego Tweeta, wszyscy miłośnicy herbaty zaczęli opisywać swój proces parzenia ulubionego napoju. Wielu ludzi zgodziło się z pisarzem i byli równie lojalni wobec gruntownego procesu naciągania torebki herbaty.

„Jeżeli herbata nie zaparza się przez 3-5 minut, nie sądzę, żeby mogła być nazywana herbatą.”

„Prawdziwe słowa nigdy nie zostały wypowiedziane. Magiczny czas to 7 minut i zawsze ustawiam zegar.”

Wielu ludzi również było oburzonych faktem, że ktoś chce przyspieszyć zaparzanie herbaty poprzez jedynie wyciśnięcie torebki.

Z kolei prawdziwa dyskusja zaczęła się, gdy Internauci zaczęli pytać, czy należy zostawić torebkę w filiżance podczas spożywania napoju. Zdania były oczywiście podzielone, jedni pisali, że to grzech, inni z kolei, że u nich to zupełnie normalne. A jaka jest prawda?

Jak prawidłowo parzyć herbatę?

Jedna z popularniejszych amerykańskich marek herbat Yorkshire Tea zdradziła przepis na idealną herbatę. Marka zaleca, aby torebkę herbaty zalać wrzątkiem i parzyć przed 4-5 minut, żeby wydobyć z niej cały smak.

W trakcie parzenia napój można delikatnie zamieszać łyżeczką, a po upływie określonego czasu delikatnie zgnieść torebkę o ścianki kubka. Tylko raz! Inaczej herbata będzie zbyt gorzka. Przed spożyciem marka zaleca wyjęcie torebki z kubka.

Jeżeli chodzi o herbatę zieloną, zazwyczaj wystarczają 3 minuty parzenia, aby herbata smakowała najlepiej i nie była zbyt gorzka. A co z herbatami liściastymi? W tym przypadku kierujemy się zasadą im większa ilość suszu, tym krótszy czas parzenia.

Czasami wystarczy nawet 30 sekund, żeby herbata była aromatyczna. Tutaj musicie kierować się swoimi upodobaniami smakowymi. Jeżeli lubicie delikatny smak, parzcie krótko, jeżeli intensywny, nieco dłużej.

Share