„Rząd planuje zwiększyć wypłaty dla osób niepełnosprawnych”: wiadomo, kiedy czekać na nowe pieniądze

Rząd obiecuje wypłatę 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, całkowicie niezdolnych do pracy. – Projekt ustawy zostanie zaprezentowany w czerwcu, a w lipcu trafi do Sejmu – zapowiedział Michał Dworczyk, szef KPRM. Kiedy można spodziewać się pierwszych wypłat świadczenia?

– Chcemy przeznaczyć pieniądze na comiesięczny stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności – powiedział na niedzielnej konwencji w Krakowie premier Mateusz Morawiecki o 500 plus dla niepełnosprawnych.

Szczegóły programu doprecyzował na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Kto otrzyma nowe 500 plus?

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych miałoby być przyznawane pełnoletnim osobom z orzeczeniem o całkowitej niepełnosprawności, które nie mogą prowadzić życia samodzielnie.

Zdaniem premiera te osoby są pozbawione szeregu dodatków w obecnym systemie opieki i 500 plus dla niepełnosprawnych miałoby to w pewien sposób wynagrodzić. Jest jednak warunek, które należy spełnić. Pieniądze dostaną ci, którzy „nie mają orzeczonej renty z tytułu niepełnosprawności lub emerytury”.

Kiedy wypłata świadczenia?

Zgodnie ze słowami szefa rządu 500 plus dla niepełnosprawnych miałoby być stałym dodatkiem przyznawanym co miesiąc dorosłym osobom niepełnosprawnym. Świadczenie miałoby wejść w życiu już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Dzisiaj Michał Dworczyk, szef KPRM powiedział, że celem rządu jest, aby dodatek mógł zacząć funkcjonować od września. Projekt ustawy ma zostać zaprezentowany w czerwcu, a w lipcu trafi do Sejmu.

Skąd pieniądze na 500 plus dla niepełnosprawnych?

500 zł dodatku ma kosztować budżet państwa 3 mld zł rocznie – poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Pojawia się pytanie – skąd rząd weźmie środki na wypłatę kolejnego stałego dodatku?

Premier Morawiecki wskazał, że rząd planuje finansować świadczenie z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego roczne przychody rząd szacuje na 1,7 mld zł. Drugim źródłem ma być podatek od sprzedaży detalicznej, z którego wpływy – według prognoz rządu – mają wynieść od 1,5 do 1,7 mld zł.

Przypomnijmy, że Polska wygrała w Sądzie Unii Europejskiej sprawę przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki temu będzie mogła pobierać podatek handlowy, który dotychczas był zawieszony.

Źródło: se.pl

Share