„Żądamy dekanonizacji papieża, protektora oprawców”: Jan Paweł II w ogniu krytyki

Jan Paweł II stał się powodem skandalu na skalę światową. Oburzenie społeczne związane między innymi z pedofilią w Kościele Katolickim dosięgnęło również polskiego papieża. Pojawiły się nawet głosy domagające się jego dekanonizacji.

Jan Paweł II jest uważany za jednego z największych świętych Kościoła katolickiego w czasach współczesnych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie środowiska podzielają tę opinię. Polski papież od dawna jest oskarżany o tuszowanie problemu pedofilii w Kościele. Tym razem zarzuty przybrały bardzo poważną formę.

Francuskie działaczki katolickie są oburzone postawą polskiego papieża. Ich zdaniem to właśnie Jan Paweł II doprowadził do sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Kościół.

Przekonują, że głowa Kościoła katolickiego ponosi odpowiedzialność nie tylko za ukrywanie pedofilii, ale również za skandal seksualnego wykorzystywania zakonnic przez księży. W obu przypadkach milczenie papieża stało się powodem wielu ludzkich tragedii.

Jan Paweł II milczał w sprawie wykorzystywanych zakonnic. Francuskie działaczki powiedziały: „Dość!”

Francuskie działaczki katolickie powiedziały: „Dość”. Ich zdaniem Jan Paweł II był protektorem oprawców w imię rzekomych racji Kościoła. W imieniu oburzonych kobiet wypowiedziała się redaktorka pisma „Temoignage chretien” Christine Pedotti oraz biblistka Anna Soupa. Swój dramatyczny apel opublikowały na łamach francuskiego dziennika „Le Monde”

Ich zarzuty są bardzo poważne. Kobiety nie poprzestają jednak na samej krytyce wieloletniego zwierzchnika Kościoła Katolickiego, ale domagają się, aby został on dekanonizowany. W praktyce oznacza to, ze papież Jan Paweł II zostałby pozbawiony godności świętego, która została mu przyznana 27 kwietnia 2014 roku.

Zarzuty są bardzo poważne. Oburzone kobiety żądają dekanonizacji papieża Jana Pawła II

Christine Pedotti i Anna Soupa nie przebierają w słowach. Ich zdaniem papież Jan Paweł II nie tylko tuszował seksualne nadużycia wobec zakonnic, ale również umniejszał rolę kobiety w Kościele.

– Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię racji Kościoła oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji kobiety, a także zakazu nauczania,

propagowania oraz publikowania „teologii ciała”, którą głosił on podczas swych katechez – czytamy w dramatycznym apelu opublikowanym na łamach dziennika „Le Monde”.

Nie wiadomo, w jaki sposób Watykan ustosunkuje się do apelu francuskich działaczek. Gdyby faktycznie doszło do dekanonizacji Jana Pawła II, byłby to pierwszy taki przypadek w historii Kościoła.

Źródło: pikio.pl

Share