„W żadnym wypadku nie można tego zrobić”: ratownicy ostrzegają Polaków, jak zachowywać się podczas burzy

Prognoza pogody na najbliższe dni przygotowuje nas na liczne burze. Wyładowania atmosferyczne potrafią być naprawdę niebezpieczne i pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować. Jakie środki ostrożności trzeba zachowywać?

Prognoza pogody raczej nie poprawia Polakom humoru. Zapowiada się na to, że w najbliższych dniach, znowu będą liczne burzowe popołudnia. W przypadku kiedy mamy do czynienia z taką prezentacją sił Matki Natury, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Wiele Polaków bagatelizuje środki bezpieczeństwa podczas burzy.

Prognoza pogody zapowiada burze. Jak przygotować dom do burzy?

Jak się okazuje, podczas burzy zostanie w domu nie gwarantuje nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Nawet we własnym mieszkaniu musimy zachować pewne środki ostrożności.

Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, że zamknięte są wszystkie okna. Co prawda bardzo rzadko, ale zdarzały się sytuacje, kiedy tak zwane „pioruny kuliste” wpadały do domów przez okno. Ponadto silny wiatr może okna zwyczajnie wybić.

Nie powinno się również używać urządzeń elektrycznych. Istnieje ryzyko, że piorun przy uderzeniu w dom przepłynie przez urządzenie i razi jego użytkownika. W razie awarii sieci elektrycznej podłączony sprzęt może wywołać pożar. Ponadto, urządzenia mogą się też uszkodzić – dlatego najbezpieczniejsze będzie odłączenie wszystkich urządzeń z kontaktów.

Co ciekawe, nie można również w trakcie burzy rozmawiać przez telefon stacjonarny. Występuje tu podobna sytuacja, jak w przypadku urządzeń elektrycznych. Podczas pobytu w domu, możemy za to bezpiecznie korzystać z urządzeń bezprzewodowych (jak np. komórka).

Co robić, kiedy burza złapie nas w plenerze?

Jeśli burza złapie nas poza domem, powinniśmy unikać wszelkich wysokich obiektów, takich jak drzewa czy słupy – gdyż ściągają pioruny. Pamiętajmy, że pioruny z reguły uderzają w najwyższe elementy na danym obszarze, więc w szczerym polu również jesteśmy pod zagrożeniem.

W miarę możliwości możemy pozbyć się elementów metalowych z ubioru – niebezpieczna może być nawet parasolka, której elementy są wykonane z tego materiału. Nie można się także kłaść na ziemi. Pomoże za to kucnięcie ze złączonymi nogami i położenie czegoś pod nogi, aby odizolować się od podłoża. Najlepiej sprawdzi się coś wykonanego z tworzywa nieprzewodzącego prądu.

Jeśli burza złapie kogoś w aucie, nie ma czego się obawiać – nawet jeśli piorun trafi w samochód, to opony uziemią ładunek elektryczny. Gdy wieje silny wiatr, trzeba zatrzymać auto – najlepiej z dala od drzew, w nisko położonym punkcie np. pod wiaduktem albo na parkingu podziemnym.

Źródło: pikio.pl

Share