Osud dívenky z Osvětimi otřásl internetem. To, co jí dozorkyně prováděly v koncentračním táboře, nemělo obdoby…

Když se řekne Osvětim, okamžitě se každému vybaví koncentrační tábor, ve kterém se děly doslova hrůznosti. V tomto koncentračním a vyhlazovacím táboře zemřelo více než milion lidí především židovské rasy.

Bohužel zde umíraly také děti a jedním z nich byla Czesława Kwoka. Proč bude tento článek právě o této dívence?

Když se Czesława dostala do koncentračního tábora, bylo jí 14 let. Do Osvětimi přišla i se svou maminkou Katarzynou v prosince v roce 1942 a příběh této katolické holčičky je velmi dobře známý.

Není to však proto, že by její příběh měl šťastný konec, ale proto, že zde zemřela velmi krutým a brutálním způsobem.

Czesława s maminkou byly velmi silně věřící, což vedlo k tomu, že dozorkyně malou dívenku neustále mlátily do obličeje a mučily ihned od první chvíle.

Dalším jménem v tomto děsivém příběhu je Wilhelm Brasse, který celý příběh o Czesławě vyprávěl, a jen kvůli tomuto muži se o dívce veřejnost dověděla.

Wilhelm v Osvětimi pracoval jako fotograf a byl také polským vězněm, jehož fotky se následně vystavovaly v Muzeu osvětimského koncentračního tábora.

.

Podle jeho slov na tom v Osvětimi nebyl nikdo dobře, avšak Czesława si zde procházela doslova peklem. Maminka zemřela chvíli poté, co do tábora přišly, na vše musela být tedy sama a snášet každodenní mučení a bití holí do obličeje.

Byla tak mladá a úplně vyděšená. Ta holčička nechápala, proč tam je a nerozuměla, co jí říkali. Takže ta žena Kapo (dozorkyně) vzala hůl a začala ji mlátit do obličeje. Ta Němka si na ní jen vylila zlost. Taková krásná malá holčička, tak nevinná. Plakala, ale nic nezmohla,“ řekl Wilhelm.

.

Příběh holčičky, který by pravděpodobně pod náporem všech zmařených životů, které v Osvětimi uhasly, byl zapomenut, znovu ožívá díky brazilské umělkyni Marianě Armal, která původní černobílou fotografií, kterou zachytil Wilhelm, obarvila a znovu jej vystavila v muzeu.

Dívenka zemřela v Osvětimi dne 12. března 1943 a podle všech dostupných informací jí byla píchnuta injekce jedovatého fenolu přímo do srdce